לימודים

 

החוג למדעי כדה"א מציע תכנית ייחודית בהיקפה ובאיכותה המאפשרת להתמחות בגיאולוגיה, במדעי האקלים והאטמוספירה ובמדעי הים ואוקיאנוגרפיה. הלימודים מתנהלים בכיתות קטנות והם כוללים מחנות מיפוי, עבודת מעבדה, סיורים, וכן הפלגות מחקר בים התיכון ובמפרץ אילת.

אנחנו דוגלים  באווירת לימודים יצירתית בבית אקדמי מסביר פנים המעניק אפשרויות לימוד מגוונות תוך כדי שאיפה למצוינות. מורי החוג הם מדענים וחוקרים פעילים מהשורה הראשונה, מחקריהם מתמקדים בהיבטים מרכזיים בחזית מדעי כדור הארץ.  כל תלמידי המוסמך והדוקטור נוטלים חלק ומשתתפים במחקרים אלו.

כל אחת מהתכניות שמציע החוג למדעי כדה"א נבנתה במגמה להבטיח רמת לימודים גבוהה  ובמטרה להכשיר בוגרים ובוגרות בעלי ידע מקיף ואיכותי, ולהכינם למגוון רחב של עיסוקים בנושאים מחקריים ויישומיים. הבוגרים, המוסמכים ובעלי תואר הדוקטור המסיימים את לימודיהם בחוג למדעי כדה"א מהווים את עמוד השדרה של מחקר כדור הארץ בכל אוניברסיטאות המחקר בארץ, ובמכוני המחקר המובילים כמו המכון הגיאולוגי והגיאופיסי, השירות המטאורולוגי, השירות ההידרולוגי, המכון לחקר ימים ואגמים ועוד. הם משתלבים בחברות לחיפושי מים, מחצבים, נפט וגז; חברות בנושאי סביבה, חיזוי מזג אויר וגיאולוגיה הנדסית, בצה"ל ובהוראה בשילוב עם לימודי תעודת הוראה.

הלימודים בשנה א' משותפים לכל תלמידי החוג. תכנית הלימודים כוללת לימודי מבוא של החוג ולימודי יסוד (פיסיקה, כימיה ומתמטיקה) בפקולטה. בשנים ב' ו-ג' על התלמידים לבחור באחת משתי ההתמחויות: התמחות בגיאולוגיה או התמחות באקלים, אטמוספירה ואוקיאנוגרפיה (אאא). את ההתמחויות הללו אפשר ללמוד במסגרת חד-חוגי מורחב , במסגרת חד-חוגי ו במסגרת חטיבות. בנוסף מוצעת גם חטיבה באוקיאנוגרפיה. ישנה גם אפשרות ללמוד את שתי ההתמחויות במסלול דו חוגי מותאם.

חלק מתכניות הלימודים בחוג למדעי כדור הארץ פתוחות לשילוב עם לימודי חוג אחר במסלול דו חוגי כמו עם לימודי הסביבה, מדעי החיים, מדעי המחשב, פיסיקה, כימיה, תכנית "אמירים" וחוגים שונים בפקולטות למדעי הרוח והחברה. תלמידים הבוחרים בשילוב עם חוגים אחרים צריכים להיות מודעים לכך שתיתכנה חפיפות במערכת השעות כך שלימודיהם לתואר עלולים להתארך מעבר לשלוש שנים.